5 błędów w wynajmie mieszkania

Dzisiaj chciałbym przedstawić Tobie zagadnienie wynajmu mieszkania. Wynajem to coraz popularniejsze rozwiązanie w dzisiejszych czasach, zarówno dla młodych ludzi startujących w samodzielne życie, jak i dla rodzin szukających większej przestrzeni. Wynajem mieszkania może być świetną opcją, ale istnieje kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed podjęciem tej decyzji. Zanim przejdziemy do tych aspektów, pozwól mi jednak zaznaczyć, że w artykule znajduje się pięć błędów popełnianych przy wynajmie, które również omówię.

Błąd numer jeden: brak dokładnego zrozumienia warunków umowy.
Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością podpisaniem umowy (uciekaj jak najdalej od właścicieli mieszkań, którzy nie chcą ich podpisać!!!), która określa warunki najmu. Ważne jest, abyś dokładnie przeczytał i zrozumiał każde słowo tego dokumentu. Zapoznaj się z terminami płatności, ograniczeniami dotyczącymi zwierząt domowych i ewentualną karą za naruszenie umowy. Jeśli czegoś nie rozumiesz, śmiało pytaj wynajmującego - to Twoje prawo. Zapytasz, jakie są rodzaje umów najmu? Odpowiadam: Umowa na czas określony. Jest to umowa ustalająca najem mieszkania na określony czas, na przykład na rok lub dwa (nie więcej jak 10). Po upływie określonego czasu, umowa może zostać przedłużona (aneksowana) lub zakończona. Obie strony muszą szanować umówiony okres i nie mogą wypowiedzieć takiej umowy przed terminem z byle powodu, no chyba, że wskazały okoliczności jej wcześniejszego rozwiązania w umowie. Umowa na czas nieokreślony. Ten rodzaj umowy nie ma ustalonego terminu trwania. Daje ona większą elastyczność i wygody dla obu stron. Obie strony mogą wypowiedzieć taką umowę, respektując wymagany okres wypowiedzenia (miesiąc, trzy). Umowa najmu okazjonalnego. Ten rodzaj umowy wyeliminuje większość Twoich praw zawartych w Ustawie o ochronie praw lokatora. To umowa, która daje właścicielowi lokum możliwość bezprocesowego rozwiązania problemu z nieuczciwym najemcą. Taka umowa jest na czas określony. Będziesz zobligowany do przedłożenia oświadczenia osoby trzeciej, w którym osoba ta zobliguje się do przyjęcia Ciebie pod swój dach i wskaże adres. Pamiętaj aby poprosić wynajmującego o okazanie potwierdzenia, że ten zgłosił wynajem lokum do Urzędu Skarbowego. Musisz teraz rozważyć, która z opcji jest dla Ciebie korzystna i podjąć decyzję...

Błąd numer dwa: brak dokładnego rozeznania mieszkania i otoczenia.
Przed podpisaniem umowy wynajmu, koniecznie obejrzyj mieszkanie i sprawdź, czy spełnia Twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na stan techniczny, funkcjonalność i ogólne warunki mieszkania, rozkład pomieszczeń. Pamiętaj by ocenić stan samego budynku, w którym mieszkanie się znajduje! Stan klatki schodowej powie Tobie wszystko o współlokatorach i tego, czego możesz się spodziewać. Dodatkowo, zastanów się nad lokalizacją - czy jest dla Ciebie dogodna? Bliskość szkoły, pracy, uczelni czy sklepów to ważne czynniki, które mogą wpływać na Twoje życie codzienne. No chyba nie chcesz spędzać większości czasu w podróży do miejsca docelowego?!

Błąd numer trzy: źle skalkulowany budżet.
Przed wynajmem mieszkania, dokładnie przemyśl swój budżet. Wynajem to jedno, ale pamiętaj o kosztach dodatkowych, takich jak media (prąd, gaz, woda), czynsz, ubezpieczenie oraz ewentualne opłaty za parkowanie, telewizję, internet. Upewnij się, że jesteś w stanie pokryć te wszystkie wydatki razem z kosztami życia codziennego. Błędna kalkulacja może wprowadzić Cię w niezłe tarapaty i kolejne koszty, a kaucja przepadnie!

Błąd numer cztery: brak ubezpieczenia.
Wynajem mieszkania wiąże się z ryzykiem różnych sytuacji, takich jak powódź, pożar czy kradzież. Dlatego ważne jest, aby posiadać ubezpieczenie najmu, które zabezpieczy Cię przed stratami finansowymi w takich przypadkach. Skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym, aby znaleźć odpowiednią polisę dla siebie. Zabezpieczasz w ten sposób również swoją kaucję, którą musisz przekazać wynajmującemu, a zgodnie z literą prawa może być ona w wysokości do 12-krotności czynszu (zwykły najem) i do 6-krotności czynszu (najem okazjonalny). Pamiętaj aby wpisać do umowy, że kaucja zwrotna jest z waloryzacją. Przecież dziś wpłacone 100 PLN ma inną wartość nabywczą od 100 PLN wypłacaną za rok, a już tym bardziej za dwa!

Błąd numer pięć: niezapoznanie się z obowiązującymi przepisami.
Wynajem mieszkania rządzi się konkretnymi przepisami prawnymi, które musisz znać. Zanim podpiszesz umowę najmu, upewnij się, że wiesz, jakie są Twoje prawa i obowiązki jako najemcy. Będzie to dla Ciebie ważne, gdyby doszło do sporu z wynajmującym. 

Wynajem mieszkania jest jedną z opcji życiowych, która ma swoje zalety i wady. Ważne jest, abyś przed podjęciem tej decyzji dokładnie zbadał i zrozumiał wszystkie jej aspekty. Pamiętaj o błędach, które omówiliśmy wcześniej i postaraj się ich uniknąć.
Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi publikacjami na blogu, zapraszam do obserwowania. W kolejnych wpisach dowiesz się więcej ciekawych informacji na temat życia i codziennych wyzwań.
#wynajemmieszkania #doradztwo #inwestycje #obserwuj #blog