Wykańczanie wnętrz - samemu czy z firmą?

Inwestycja w nowe mieszkanie to nie tylko zakup odpowiedniego lokum mieszkaniowego, ale także jego remont oraz wyposażenie wnętrza w odpowiednie sprzęty. Nie ma znaczenia czy mieszkanie będzie wynajmowane czy sam masz w planach tam zamieszkać, proces urządzania mieszkania jest zawsze czasochłonny.

Niestety prace wykończeniowe wymagają od właściciela dużego zaangażowania i czasu. Nie każdy z nas posiada możliwość oraz odpowiednią wiedzę by zrobić to samodzielnie. Kiedyś tego typu sprawy musieliśmy załatwiać sami dla siebie. Dzisiaj jednak rynek podsuwa nam dodatkowe rozwiązanie. Pojawiły się firmy, które oferują usługi kompleksowego projektowania i wykańczania mieszkań pod klucz.

Powszechnie uważa się, że wykonanie wszystkiego samemu będzie dużo tańsze, jednak okazuje się, że tryb gospodarczy tańszy jest tylko o około 20%. W Polsce jest to nadal najpopularniejszy sposób wykańczania wnętrz. W krajach skandynawskich, USA, a także w Niemczech wszystkim zajmują się wykwalifikowane w tym kierunku firmy. Można zmniejszyć koszty jeśli wszystkie prace wykonuje się własnoręcznie lub z pomocą najbliższych.

Wynajęcie specjalnie w tym celu odpowiedniej ekipy budowlanej stwarza dodatkowe opłaty. Na naszych barkach spoczywa także zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych w odpowiednich ilościach oraz ich transport do mieszkania. Stwarza to pewien problem ponieważ w tym celu powinniśmy mieć większy samochód, a dowóz oferowany przez sklep, często dla mniejszych ilości materiałów jest dodatkowo płatny. Gdy zajmuje się tym firma wykończeniowa, która długo utrzymuje się na rynku, często na ceny potrzebnych materiałów otrzymuje rabaty z powodu hurtowych zamówień, co redukuje automatycznie koszty.

W trybie gospodarczym trudne jest rozpracowanie wszystkich prac logistycznie oraz oszacowanie wstępnych kosztów. Zawsze pojawią się prace dodatkowe, które trudno jest przewidzieć osobie, która nie zajmuje się budownictwem na co dzień. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a tym samym wciąż będziemy przekraczać nasz ustalony budżet na inwestycję. Po podpisaniu umowy pod klucz z firmą, inwestor, czyli właściciel mieszkania nie odpowiada za dodatkowe koszty, ponieważ na początku zapoznał się ze wstępnym kosztorysem, który nie ma prawa znacząco różnić się od końcowego.

Trudno jest zdobyć fachową wiedzę czytając fora internetowe lub strony poświęcone budownictwu. W mieszkaniu często dochodzi do uszkodzeń ścian oraz materiałów, które wcześniej zostały już ukończone. Czasem wynika to z nieuwagi ekipy. Jeśli sami wykonujemy wykończenia, wtedy spadają na nas dodatkowe koszty, jednak w przypadku wykończenia pod klucz wszelkie tego typu poprawki firma wykończeniowa pokrywa z własnej kieszeni.

System gospodarczy wymaga od właściciela szerokiej wiedzy z różnych dziedzin takich jak budownictwo, odpowiedni i fachowy nadzór ekipy, czy logistyczne rozpracowanie prac oraz ustawienie wszelkich sprzętów. Istnieje możliwość by skorzystać z pomocy projektanta lub architekta. Jednak na wykonaniu projektu mieszkania ich pomoc się kończy, ponieważ często nie posiadają oni uprawnienia oraz umiejętności przy nadzorze budowlanym.

Firma wykończająca zapewnia nadzór budowlany nad własnymi ekipami, W interesie takiej firmy jest by wykonana inwestycja była wysokiej jakości po to aby nie było konieczności inwestowania środków dodatkowych na serwis gwarancyjny. Dodatkowo zapewnia ona gwarancję na wykonanie całościowej inwestycji. Wynajęta przez właściciela mieszkania ekipa budowlana także powinna takiej gwarancję udzielić. Zdarza się jednak, że po ponad pół roku może ona już zwyczajnie nie istnieć. Wtedy w żaden sposób nie możemy zareklamować powstałych uszkodzeń.

Podczas wykonywania wszystkich prac musimy bardzo się zaangażować i poświęcić dużo własnego czasu. Jeśli posiadamy wiedzę budowlaną i potrafimy rozpracować wszystkie prace logistycznie oraz mamy możliwość by wygospodarować czas na dokonanie wykończenia, wtedy na pewno uda nam się zredukować koszty i zapłacimy za wykończenie mieszkania znacznie mniej niż w przypadku umowy z firmą wykończeniową. Jednak, gdy nasza wiedza w tym zakresie nie jest zbyt szeroka, lepiej jest zlecić wykończenie odpowiedniej firmie. W ten sposób nie poniesiemy dodatkowych kosztów oraz zaoszczędzimy swój czas.

Źródło: gratka.pl