Sejm uchwalił nowelę ustawy o własności lokali

Umożliwienie dochodzenia do własności w przypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 rokiem, zakłada nowelizacja ustawy o własności lokali, którą w środę uchwalił Sejm.

Za nowelą głosowało 425 posłów, przeciw był jeden głos, także jedna osoba wstrzymała się od głosu. Prace nad nowelą odbyły się w błyskawicznym tempie.

Pierwsze czytanie poselskich projektów nowelizacji ustawy o własności lokali odbyło się podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury. Do Sejmu wpłynęły bowiem dwa takie projekty - jeden przygotowany przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej, a drugi - przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Oba miały ten sam cel - zlikwidować lukę prawną powstałą po wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Ustawa o KZN wprowadziła zasadę, że ustalenie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę. Oba te warunki muszą być spełnione, jeżeli ktoś będzie chciał wyodrębnić własność lokalu.

Źródło: bankier.pl