Ceny mieszkań w Polsce - maj 2018 r.

Ceny mieszkań w Polsce od początku roku rosną. Wynika to głównie z większego niż w zeszłym roku popytu na nieruchomości. Według danych serwisu Gratka.pl ceny w takich miastach jak: Warszawa, Poznań czy Katowice uległy zmianom miesiąc do miesiąca nawet o 8 proc.

Sytuacja gospodarcza w Polsce jest na dobrym poziomie – zarówno widać optymizm na rynku płac jak i malejącego bezrobocia. Dodatkowo stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie. Są to główne powody optymizmu wśród osób poszukujących nieruchomości mieszkaniowych – z jednej strony jest to chęć inwestycji w nieruchomości do wynajęcia, a z drugiej sprzedaż z zyskiem.
Widać jednocześnie, że na rynku pojawia się coraz więcej nowych ofert sprzedaży. Na rynku pierwotnym jest to według danych REAS blisko 15 tys. lokali w pierwszym kwartale tego roku. Na rynku wtórnym liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań wprowadzonych w serwisie Gratka.pl w okresie marzec - maj to blisko 55 tys.

Najdrożej za mieszkanie musimy zapłacić w stolicy – średnie ceny ofertowe mieszkań kształtują się tutaj od 8856 zł/m.kw w mieszkaniach trzypokojowych, 9260 zł/m.kw w mieszkaniach dwupokojowych i 9336 zł/m.kw w mieszkaniach jednopokojowych. Z drugiej strony najmniej za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić w Gorzowie Wielkopolskim.  Średnie ceny ofertowe mieszkań w tym mieście to: 3538 zł/m.kw w mieszkaniach trzypokojowych, 3393 zł/m.kw w mieszkaniach dwupokojowych i tyle samo w mieszkaniach jednopokojowych.

Najczęściej poszukującymi mieszkań do zakupu są osoby do 37 lat. Obiektem ich zainteresowań są głównie mieszkania dwu- lub trzypokojowe. To, z jakiego rynku pochodzi mieszkanie, nie ma raczej znaczenia. Taką samą popularnością cieszą się nowe nieruchomości, jak i mieszkania z rynku wtórnego.

Ponad 35 proc. użytkowników poszukujących mieszkań w serwisie Gratka.pl jest zainteresowanych mieszkaniami z metrażem 50 – 65 m.kw , czyli najczęściej są to mieszkania dwupokojowe, 28 proc. użytkowników poszukuje większych mieszkań – ponad 65 m.kw. Najmniejszy udział mają osoby poszukujące kawalerek – 20 proc.

W Poznaniu za mieszkanie 3 pokojowe zapłacić trzeba około 6 499 zł/m.kw, za lokal 2 pokojowy 6 621 zł/m.kw, a za kawalerkę 6 933 zł/m.kw

Źródło: gratka.pl