Bezpieczny najem

Nie mogło być inaczej! Jak, co roku, tak i w tym, bierzemy udział w organizowanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości Akcji "Bezpieczny Najem". Akcja skierowana jest do uczestników rynku nieruchomości, którzy chcą nająć lub wynająć BEZPIECZNIE mieszkanie. Chcesz mieć pewność przeprowadzonej transakcji?! Skorzystaj z usług licencjonowanego pośrednika!

Zaczął się czas wzmożonej aktywności na rynku nieruchomości – studenci zaczynają szukać mieszkań do wynajęcia. Jak co roku, młodzi ludzie, często nie znający realiów w nowych miastach, mogą paść ofiarą nieuczciwych pseudoagencji nieruchomości. Dlatego już 15 sierpnia Polska Federacja Rynku Nieruchomości rusza z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "BEZPIECZNY NAJEM 2017". Warto pamiętać, że profesjonalnych pośredników można łatwo znaleźć w Centralnym Rejestrze PFRN (www.rejestr.pfrn.pl), w którym widnieje już ponad 8 tys. nazwisk.

Duża aktywność na rynku nieruchomości sprzyja oszustom i pseudoagencjom. Od lat znany jest proceder handlu adresami. Oszuści zamieszczają w prasie i Internecie atrakcyjne cenowo oferty wynajmu mieszkań. Podanie ich adresu uzależniają od opłaty w wysokości od 100 do 500 zł. 
– Niestety bardzo często zdarza się, że przedstawione przez pseudoagencje oferty nie pokrywają się z rzeczywistością. Są nieaktualne lub nieosiągalne, bo podany telefon nie odpowiada – wyjaśnia Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Akcja "BEZPIECZNY NAJEM" pozwala uniknąć tego rodzaju problemów. 
– Wynajmujący i najemcy mogą mieć pewność, że pomogą im rzetelni pośrednicy, którzy mają duże doświadczenie. To osoby posiadające gruntowną wiedzę z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami, a także wieloletnią praktykę, liczoną setkami przeprowadzanych transakcji. To oni pomogą znaleźć odpowiednią ofertę, ustalą tytuł prawny do lokalu, określą warunki najmu, przeprowadzą inwentaryzację i sporządzą umowę najmu dostosowaną do indywidualnych potrzeb najemcy – zapewnia Andrzej Piórecki.
Eksperta można sprawdzić, odszukując jego nazwisko w – prowadzonym przez PFRN – Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (www.rejestr.pfrn.pl). Rejestr zawiera już ponad 8 tys. nazwisk.

– Na rynku nieruchomości funkcjonuje cały szereg podmiotów i wciąż powstają nowe biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Część działa w szarej strefie, niezgodnie z prawem. Klienci nie mają świadomości komu tak naprawdę powierzają dorobek swojego życia – mówi Andrzej Piórecki.
W odpowiedzi na działalność pseudopośredników PFRN tworzy – dedykowany dla profesjonalistów zrzeszonych w regionalnych stowarzyszeniach należących do PFRN – System Jakości PFRN "Expert". 
– System pozwala wyróżnić podmioty działające zgodnie z prawem oraz standardami zawodowymi. Miejsca, w których pośrednicy stale podnoszą swoje kwalifikacje i dbają o wysoką jakość usług. PFRN udziela rekomendacji biurom działającym w tym systemie, a także nadaje certyfikaty Eksperta Nieruchomości pośrednikom i pracownikom w nich zatrudnionych. To ogromna wartość dodana dla klientów, którzy mogą być spokojni o profesjonalną usługę – tłumaczy Leszek A. Hardek, współtwórca systemu.
Ci, którzy przystąpią do programu uzyskują m.in. dostęp do dokumentów i procedur dotyczących usługi pośrednictwa oraz doświadczenia i warsztatu pracy innych pośredników. System Jakości "Ekspert" ujednolica proces obsługi klienta, począwszy od rozpoznania jego potrzeb po proces podażowy (procedura sprzedaży i wynajmu) i popytowy (procedura kupna i wynajmu), a co za tym idzie podnieść jakość świadczonych przez pośredników usług. 
PFRN oprócz licencji branżowych i systemów jakości jest także w trakcie wprowadzania szkoleń specjalistycznych głównie dla adeptów tego zawodu m.in. z zakresu wynajmu mieszkań czy zarządzania najmem. Już niebawem w Centralnym Rejestrze pośredników i zarządców będzie można wyszukać pośredników specjalizujących się w danej gałęzi usług pośrednictwa.